CİLT LEKELERİ İÇİN ETKİLİ BAKIM ÖNERİLERİ

CİLT LEKELERİ İÇİN ETKİLİ BAKIM ÖNERİLERİ

Cilt lekesi, deride meydana gelen ton farklılıkları için kullanılan bir ifadedir. Farklı etkenlere bağlı olarak ciltte ortaya çıkan lekelerin birden fazla türü vardır. Öncelikle sağlıklı olmanın yanında, güzel bir görünüm için de cilt lekelerinden kurtulmak önemlidir. Bu tedavinin basit yolla yapılabilmesi için birçok farklı yöntem vardır. Tabii bunun yapılabilmesi için lekenin zararsız olduğundan emin olmak gerekir. Tıbbi tedavi gerektiren sorunlar için hekime başvurmak her zaman daha yararlıdır.

Cilt lekeleri kadın erkek fark etmeksizin yaygın şekilde görülen bir problemdir. Dış görünüşü doğrudan etkileyen cilt lekelerinin çoğu genellikle yanak, alın ve çene bölgesinde ortaya çıkar. Bu durum da insanı huzursuz edebilir. Gün içinde insanlarla iletişim kurmadan kişinin kendine olan özgüvenine kadar geniş bir alanda etki yaratabilecek bir durumdur. Bu sebeple, çoğu insan yüzünün temiz, parlak görünmesini ister.

Temiz ve lekesiz görünmenin birden farklı yolu vardır. Var olan lekeleri giderebileceğiniz gibi, oluşacak lekelerin de önüne geçmek mümkündür. Çoğu insan bunun zaman aldığını ya da pahalı olduğunu düşünerek uzak durur. Hâlbuki hayatınızın olağan akışına ekleyeceğiniz birkaç beslenme yöntemi, her gün yatmadan önce ya da sabah kalktığınızda on dakika uygulayacağınız bir bakım programı cildinizi güzelleştirebilir. Cilt lekelerinizin yok olduğunu gördüğünüzde yaptıklarınızın hiç de zor olmadığını ve buna değdiğini göreceksiniz. Bu yazıda sizlere, lekelerden kurtulmanın ve oluşabilecek lekeleri önlemenin yolları ve oldukça pratik yöntemler size anlatılacaktır.

Cilt lekesi türleri nelerdir?

Cilt lekelerinin birden çok çeşidi vardır. Bunlardan en sık karşılaşılan cilt lekesi, akne lekesidir. Akne, ciltte, çok fazla yağ üretimi sebebi ile ortaya çıkar. Sağlıksız beslenmenin de bir getirisi olan akne, oluştuğu anda rahatsızlık verdiği gibi sonrasında da bıraktığı lekelerle cilt güzelliğini olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Yine siyah nokta da ciltte leke bırakabilecek cilt problemleri arasında gösterilebilir.

Dudaklarda ve ağız çevresinde görülen uçuklar da zamanla leke oluşumuna sebep olabilir. Uçuk her ne kadar küçük ve zararsız gibi görünse de ciltte bıraktığı leke iziyle rahatsız edici bir konuma gelebilir.

Yaygın görülen bir başka cilt lekesi de güneş lekesidir. Kahverengi görünümünde olan güneş lekeleri daha çok yanaklarda ve alın gibi güneşe açık yerlerde görülür. Aşırı güneşe maruz kalma ile birlikte özellikle hassas ciltlerde görülen güneş lekeleri de cilt görünümünü bozan, huzursuz eden bir durum yaratabilir. Bunu geçirmenin elbette ki çareleri vardır. En önemli önlem, koruyucu krem kullanmaktan geçer. Koruyucu kremle birlikte cilt, gelebilecek zararlı ışınlardan korunur, böylelikle leke oluşumu da yüksek oranda engellenir. Lyn Skincare’in sizin için bu maksatla ürettiği Lyn Cilt Aydınlatıcı Gündüz kremi bu alanda önemli destekçiniz olacaktır. Lyn Cilt Aydınlatıcı Gündüz Kremi ile cildiniz güneş ışınlarından korunurken aynı zamanda aydınlık bir görünüme de kavuşacaktır. Ayrıca cilde uygulanabilecek kimyasal peeling’ler ile ya da leke giderici kremler ile de cilt lekelerinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Cilt lekeleri ciltte renk değişimine neden olabilir…

Her ne olursa olsun hiç kimse cildinde lekelerle yaşamak istemez. Çeşitli sebeplerle maruz kalınan bu durum sağlık probleminin bir sonucudur. Dengesiz beslenmeyle birlikte ortaya çıkan sivilceler, akneler, siyah noktalar zamanla ciltte lekelere sebep olabilir. En kötüsü de bu lekelerin yüzde bırakacağı ton değişikliğidir. Makyaj yaparak bu durum düzeltilmeye, kapatılmaya çalışılsa da, tamamen çözemediğiniz takdirde hep bir sorun olarak kalmaya devam eder. Sorunu çözmenin yolu Lyn Skincare ürünlerinden geçebilir. Lekelenmelere bağlı olarak oluşan ton dengesizliğini Lyn Cilt Aydınlatıcı Serum ile giderebilirsiniz. Lyn Cilt Aydınlatıcı Serum ile cildiniz ışıl ışıl parlarken aynı zamanda ton farkının giderilmesine de yardımcı olur.

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Genellikle çok fazla güneşlenmeye ya da sivilcelerin sıkılması gibi yapılan hatalar sonucunda oluşan cilt lekelerine farklı sebepler de ekleyebiliriz. Cildin yaşlanması, kullanılan birtakım ilaçlar, lazer ya da peeling gibi yöntemler ciltte lekelere sebep olabilir. Bilinçsiz davranmak her şeyde olduğu gibi ciltte de istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Ve bu zamanla bir takıntı haline gelebilir. Kimse yüzünde görünen lekelerle yaşamak, onları gizlemeye uğraşmakla yaşamak istemez.

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerini geçirmek çok da zor olmayabilir. Zamanınızın küçük bir kısmını cilt temizliğine ayırdığınız zaman ve bunu günlük rutininiz haline getirdiğinizde cilt lekelerinden kurtulmak mümkün.

Güneşten korunun

Bunların başında güneş koruyucu kullanmayı yazabiliriz. Lekelerin oluşumunda en önemli etkenlerden biri güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır. Bu ışınlar yüzde ve ellerde çeşitli lekelerin oluşmasına neden olur. Bunu önleminin önemli bir yolu, güneş ışınlarından korucuyu ürünler kullanmaktır. Böylelikle sizi rahatsız edecek, kapatmak zorunda hissettirecek bir lekelenmenin önüne geçebilirsiniz.

Yaz mevsiminin en istenilen görüntüsünden biri de bronz tendir. Güneş ışınıyla bronz tene kavuşamayanlar bunu solaryum ile telafi etmek ister. Fakat solaryum da tıpkı güneşe maruz kalındığında olacağı gibi cilt lekelerine davetiye çıkaran bir durumdur. Solaryum, cilt lekeleri oluşturabileceği gibi var olan cilt lekelerini de artırabilir. Bu sebeple sırf güzel görünmek için kullanılan solaryum, kötü sonuçlara yol açabilir. Cilt sağlığınızı tercih etmenizi öneririz.

Makyaj ürünlerinize dikkat edin

Gün içinde çoğu kadın makyaj yaparak dolaşır. Böyle olunca seçilen makyaj malzemelerinin de cilde uygun olmaları, zarar vermemeleri gerekir. Örneğin, makyaj altında kullanılacak kremlerin gün ışığına çıkıldığında leke oluşmasına sebep olacak birtakım bitki özlerini ve meyve asitlerini içermemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yüzünüzde cilt lekelerinin oluşmasını engellemeniz zor olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için doğal makyaj sabitleyici ürünleri de kullanabilirsiniz. Lyn Makyaj Sabitleyici Termal Su ile hem makyajınızı sabitlersiniz hem de cildinizin nem almasına yardım ederek dış etkenlere karşı korursunuz. Böylelikle iki işi bir arada yürüterek içiniz rahat şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Cildi destekleyecek çayları tüketin

Temiz cilt, yağdan arındırılmış, zararlı etkenlerden uzaklaştırılmıştır bir cilttir. İçinde antioksidan özellikler bulunan çaylardan tüketerek cilt sağlığını içeriden desteklemek de önemlidir. Hem sizi rahatlatacak hem de cildinizi içerden desteklemeye yardım edecek Lyn Cilt Çayı sizin bu yoldaki başvuracağınız ürünlerden olabilir.

Sağlıklı beslenmek her şeyin üstesinden gelmenize yardım eder

Güneş ışınları, kullanılan makyaj malzemeleri cilt lekelenmelerinin en önemli nedenlerinden sıralanır. Bunların yanında, düzenli ve sağlıklı beslenirseniz vücudunuz sağlıklı olacağından ciltte oluşacak lekelerin de önüne geçmiş olursunuz.

Cilt lekelerine iyi gelecek vitaminleri tüketerek bunu başarabilirsiniz. A, C ve E vitaminlerinin cilt lekelerine iyi gelmede etkisi vardır. Bu vitaminleri nasıl kullanacağınızı doktora başvurarak öğrenebilirsiniz.

Lifli gıdalar da cildiniz için önemli besin kaynaklarındandır. Tuzdan ve şekerden uzak durduğunuz takdirde cildiniz sağlıklı ve temiz olacak, olası lekelenmelerin de önüne geçmiş olacaksınız.

Contact Us
Hi, welcome to Lyn Skincare. How can I help you?